A vélemény szabadsága vs. gyülekezési jog
Szomorú hír a véleménynyilvánítás szabadságát fontosnak tartók számára: a Pest Megyei Bíróság február 15-én jogerősen elmarasztalta MIÉP-Jobbik két aktivistáját, mert tavaly nyáron a Belügyminisztérium előtt „be nem jelentett” sajtótájékoztatót tartottak
A két politikai aktivista sajtótájékoztatóját a rendőrök megzavarták, majd a "be nem jelentett gyülekezést" feloszlatták. A kétfős tömeg szétzavarásának oka az volt, hogy a rendőrség – és sajnos a jelek szerint a Pest Megyei Bíróság – álláspontja szerint mindegy, hogy az ember miért gyülekezik egy helyen, ha a rendezvény nincs bejelentve, fel kell oszlatni.
A TASZ az üggyel kapcsolatban ismételten felhívja a figyelmet arra, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága a demokratikus társadalom egyik legfontosabb intézménye. Kétfős, a nyilvánosságot informálni kívánó sajtótájékoztatót leállítani azért, mert a rendezvényt nem jelentették be 72 órával korábban a rendőrségen – álláspontunk szerint ez nem fér össze a demokratikus normákkal. A sajnálatos precedens elméletben a jövőben megakadályozhatja, hogy aktuális, gyors reagálást kívánó ügyekben kisebb-nagyobb politikai csoportok vagy jogvédők nyílt színi sajtótájékoztatókat tartsanak. Összeesküvés-elméleteket kedvelők pedig utánanézhetnek, vajon a nagyobb pártok be szokták-e jelenteni a rendőrségen szabadtéri sajtótájékoztatóikat. A válasz a fenti ügyben érintett aktivisták szerint: nem.
A MIÉP-Jobbik nyílt levele a Belügyminiszterhez itt olvasható.