Azt javasoljuk a parlamenti képviselőknek, hogy ne fogadjanak el két, mától tárgyalt törvényjavaslatot
Részletes elemzést küldtünk két, ma tárgyalni kezdett törvényjavaslattal kapcsolatban minden országgyűlési képviselőnek. Azt javasoljuk a képviselőknek, hogy a magánélet védelméről szóló és a gyülekezési jogról szóló törvényjavaslattal kapcsolatos meglátásainkat vegyék figyelembe, amikor a törvényjavaslatokhoz módosító javaslatokat fűznek, vagy azokról szavaznak, annak érdekében, hogy ne sérüljenek súlyosan az állampolgárok alapvető jogai.
Részletes elemzésünkben a gyülekezési jogi törvényjavaslattal kapcsolatban leírjuk, hogy ez alapján túl sok önkényes döntést hozhatna a rendőrség, pedig egy jó törvénynek nem szabad megengednie, hogy a gyülekezési szabadság egy kormány alá rendelt hatóság jószándékától függjön. Kétséges, hogy lehetne-e még valaha tüntetést szervezni egy bíróság épülete előtt, és a javaslat alapján a provokátoroknak könnyebb lesz magukat újságírónak kiadva megzavarni egy tüntetést. Sok vitás kérdést tisztázna, sok esetben viszont a jelenleginél is jóval nagyobb bizonytalanságot idézne elő az új gyülekezési törvény – pedig a lecserélése sem feltétlenül indokolt.
A gyülekezési jogi törvényjavaslat számos módosítását javasoljuk, a magánélet védelméről szóló javaslattal kapcsolatban viszont az az álláspontunk, hogy ezt a törvényjavaslatot nem kéne elfogadnia a Parlamentnek. Szerintünk a javaslat érdemi előrelépést az alkotmányosan védendő magánszféra védelmében nem eredményez, de alkalmat ad a véleménynyilvánítás szabadságának további, alkotmányosan nem feltétlenül indokolható korlátozására.
A jogszabály-tervezet szerint veszélyezteti a közrendet, ha a közlekedés rendjét sérti a tüntetés. Ez alapján nagy valószínűséggel nem lennének megtarthatóak az új törvény hatálya alatt az elmúlt évek nagy létszámú utcán vonulós tüntetései: a CEU melletti tüntetés sem, a Netadó elleni tüntetés sem, a Budapest Pride felvonulás vagy a Békemenet sem.