Nem rágalmazás a közérdekű szólás!
Évek óta zajló büntetőeljárásnak vetett véget a Pesti Központi Kerületi Bíróság idén.
A Greenpeace aktivistáit még 2006-ban vádolta meg rágalmazással a Szegedi Paprika Zrt. Az aktivisták egy áruház polcain a cég "Darált Sertéshús" nevű termékét “génmódosított termék, nem kérünk belőle” felirattú cimkékkel látták el, a vásárlók figyelmét pedig traszparensekkel hívták fel a tényre. Tényről volt szó, mivel a Greenpeace korábban szakértővel vizsgáltatta be a terméket, és annak eredménye volt az a megállapítás, hogy a termék a megengedettnél valóban jóval több génmódosított összetevőt tartalmazott. (E tényt a bíróság által az eljárás során kirendelt szakértő is megerősítette.) A Greenpeace közleményt is adott ki, ami megjelent az országos médiában. A Szegedi Paprika vezérigazgatója rágalmazásért emelt magánvádat a Greenpeace aktivistái ellen, akiket eljárás során a TASZ ügyvédje képviselt.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság idén március 21-én kihirdetett ítéletében felmentette az aktivisták többségét. A bíróság hangsúlyozta, hogy bár a cselekményük tényállásszerű volt, azaz megvalósította a rágalmazás törvényi feltételeit, annak motívuma nem a sértett jogainak csorbítása, hanem a közvélemény tájékoztatása, azaz a közérdek előmozdítása volt. Az aktivisták a fogyasztók figyelmét az ő érdekükben hívták fel arra, hogy a gyártó nem tett eleget sem a génmódosított termékek előállítására, sem pedig a fogyasztók tájékoztatására vonatkozó, egyébként uniós jogszabályon alapuló kötelezettségének. Erre a jogellenességet kizáró mentő körülményre tekintettel a bíróság a vádlottakat bűncselekmény hiányában felmentette. Az ítélet a magánvádló fellebbezésének hiányában jogerőssé vált. (További részletek és videó.)
A történet utolsó felvonása már csak arról szólt, hogy néhány vádlott esetében a bíróság nem tudott ítéletet hirdetni, mert külföldi tartózkodásuk miatt jogszerűen kimentették magukat. Velük kapcsolatban a bíróság szeptember 13-án tartotta volna meg a tárgyalást – ám a magánvádló, a Szegedi Paprika igazgatója ezen már meg sem jelent. Így a bíróság az eljárást megszüntette, az öt és fél éve tartó történet pedig ezzel véget ért.