Téma szűrés

4164
szűrt
4164
összesen

Ahhoz, hogy könnyebben megtaláld, amit keresel, válassz témát és / vagy érintett csoportot. Egyszerre több szűrőt is beállíthatsz!

A sárga hátterű kártyákon kisokosainkat, útmutatóinkat olvashatod, a fehér kártyákon minden mást. Jó böngészést!

Döntött a bíróság: a munkáltató nem kötelezhet a védőoltásra, ha az a dolgozó egészségét veszélyezteti

Pert nyertünk ügyfelünk, Rita képviseletében, akit azért rúgtak ki, mert egészségügyi okokból nem vette fel a Covid-oltást. A bíróság most kimondta, hogy a munkáltató jogsértő módon járt el, amikor egészségügyi állapota ellenére az oltás felvételére akarta kötelezni és annak hiányában elbocsátotta.

HIV aktivista és kick-box bajnok kapta az idei SZABAD-díjat

Ötödik alkalommal adta át a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a SZABAD-díjakat elismerve azokat, akik kiállásukkal, tetteikkel egy szabadabb Magyarországért dolgoznak. A zsűri díját Liebermann Márta kapta, aki több mint 20 éve küzd azért, hogy a HIV ne stigma legyen. A közönség díját Zsiga Melinda kétszeres világbajnoki bronzérmes kick-box bajnok vehette át, aki régóta kiáll azért, hogy az emberek származástól függetlenül ugyanannyira sikeresek és értékesek lehetnek. A fiatalok számára meghirdetett SZABAD-díj nyertese az oktatási tiltakozások egyik kulcsszereplője, Pankotai Lili lett.

Sérti a véleménynyilvánítás szabadságát a Kúria falfirkálásról szóló jogegységi határozata

A Kúria egy jogegységi határozatában a falfirkával elkövetett rongálás tényállását értelmezi. A határozatban olyannyira kitágítja a tényállás értelmezési keretét, hogy szigorúan véve, akár már egy játszótéri krétarajz is bűncselekmény lehet. A TASZ szerint a Kúria jogértelmezése alapjogsértő, és szembemegy az Alkotmánybíróság korábbi gyakorlatával is.

Szereptévesztésben a rendőrség: a tüntetések biztosítása helyett egyre inkább akadályozzák a véleménynyilvánítást

A rendőrség szerint jogellenes volt a szeptember 15-i tüntetést követően a résztvevők Karmelitához vonulása, a fiatalok a rendőrsorfalat lökdösték és balesetveszélyt okoztak, ez indokolta a beavatkozást. Jogi megfigyelőink jelen voltak a Várban péntek este, így közvetlen tapasztalataink vannak arról, milyen hibákat vétett a rendőrség pénteken, és hogyan tájékoztatják félre a történtekről a közvéleményt.

Új munkatársat keres a TASZ Miskolcon nyíló regionális irodájába

A TASZ harmadik regionális irodájának megnyitására készül 2023-ban. Az első két irodát 2021-ben Pécsen, majd 2022-ben Debrecenben nyitottuk. Erről és a Regionális Program munkájáról bővebben ezen az oldalon olvashat.

Megbuktatták az önkormányzatot, majd a környezet védelmére szavaztak a pilismarótiak

Népszavazással dönthettek a pilismaróti polgárok a településre tervezett sóderbánya sorsáról, és a szavazók 87 százaléka nemet mondott a környezetpusztító beruházásra.

Öt éve él poloskák között több mint hatszáz pszichiátriai beteg – közérdekű bejelentést tettünk az illetékes hatóságoknál az ügyben

Szentgotthárdon, az EU legnagyobb olyan zárt intézményében, ahol pszichiátriai betegeket gondoznak tartósan, évek óta borzalmas állapotok uralkodnak. Az itt élők öt éve folyamatosan szembesülnek az ágyi poloskainvázióval és ez nem egyedi eset az országban. Régóta kritizáljuk az ilyen szociális intézmények fenntartását és szorgalmazzuk a bezárásukat annak érdekében, hogy felnőtt embereknek ne kelljen 10 ágyas szobákban, poloskák között, bezárva, szabadságuktól megfosztva élniük. A konkrét ügy kapcsán közérdekű bejelentést tettünk az Alapvető Jogok Biztosának Esélyegyenlőségi Főosztályánál, a Nemzeti Megelőző Mechanizmus Főosztályánál, az intézményt fenntartó Vas Vármegyei Szocális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságnál és a Vas Vármegyei Tisztifőorvosnál is.

Mi változik szeptember 1-től az iskolákban a státusztörvény miatt?

Bár a státuszváltás csak januártól lép életbe, a törvény már szeptemberben érezteti a hatását. A státusztörvény nemcsak a pedagógusokra lesz hatással az új tanévben, hanem a diákokra és a szülőkre is. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.

Úgy állítja be a gyerekotthonokat az ombudsman, mintha üdülők lennének

A legkiszolgáltatottabb helyzetben a tömegintézményekben elhelyezett gyerekek és fogyatékos felnőttek élnek, ezek ugyanis a rendszerszintű bántalmazás melegágyai. Kozma Ákos, az Alapvető Jogok Biztosa ahelyett, hogy feladatát végezve védené az itt élők jogait, lírai leírásokat gyárt jelentéseiben és a gondozottakat bírálja.

A legkiszolgáltatottabbak védelme helyett csak látszatintézkedéseket végez a Nemzeti Megelőző Mechanizmus

Mindenkinek joga van ahhoz, hogy a kínzástól és más kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmódtól megvédjék. Szerencsére sokaknak egyáltalán nem kell ilyesmitől tartania, de vannak olyanok, akik alappal félnek ettől a mindennapjaikban. Azok az emberek, akik valamiért egy, a világ elől elzárt helyen élnek, és megfosztották őket szabadságuktól, teljesen kiszolgáltatottak ilyen szempontból is. Erre reagál az ENSZ Kínzás Elleni Egyezménye és ennek Fakultatív jegyzőkönyve, az OPCAT (Optional Protocol to the Convention Against Torture), amit Magyarország törvényben hirdetett ki 2011-ben. Az OPCAT célja, hogy megerősítse azoknak a védelmét az embertelen bánásmóddal szemben, akik fogvatartottként élnek valahol. Az OPCAT alapján fogvatartási helynek nem csak börtönök vagy más büntetésvégrehajtási helyek számítanak, hanem bármilyen intézmény, amit az érintett nem hagyhat el önkéntesen. Így tehát ide tartoznak olyan intézmények, ahol a TASZ Egyenlőségprojektjének ügyfelei élnek: a gyermekotthonok, fogyatékossággal élőket gondozó szociális intézmények és a pszichiátriai zárt osztályok is.

Segítség